Pani Jadwiga Mizerska - założycielka szkoły

Zespół Szkół im. H. Szczerkowskiego w Grodzisku Mazowieckim jest placówką kształcącą dzieci i młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Powołany został w 1992 roku,. jednak historia tej szkoły sięga wiele lat wstecz, kiedy to w grudniu 1965 roku Pani Jadwiga Mizerska otrzymała polecenie z Wydziału Oświaty Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Grodzisku Mazowieckim zorganizowania szkoły specjalnej dla dzieci opóźnionych w rozwoju. Była to trzecia próba zorganizowania placówki tego typu na terenie Grodziska Mazowieckiego.

Świetlica Ogródka Jordanowskiego

Pierwsi uczniowie, a było ich ośmioro, tworzyli jedną klasę. Naukę rozpoczęli w świetlicy Ogródka Jordanowskiego przy ul. Bartniaka, gdzie warunki były prawdziwie pionierskie. Wybór metod i atrakcyjność zajęć sprawiły, że w czerwcu 1966 roku liczba uczniów wzrosła do 32. Aby polepszyć warunki w roku szkolnym 1966/67 umieszczono klasę w świetlicy Szkoły Podstawowej Nr 6, następnie przeniesiono ją na ul. Grunwaldzką, by znowu wrócić do Ogródka Jordanowskiego. Grupa uczniów stale się zwiększała, utworzono więc dwie klasy łączone: trzecią z czwartą i piątą z szóstą, które uczyły się na dwie zmiany.

W 1967 roku do pracy z klasami szkoły specjalnej przyszła druga nauczycielka, Pani Celina Wrocławska.

W roku szkolnym 1967/68 klasy specjalne przyłączono organizacyjnie do Szkoły Podstawowej Nr 5. Ówczesny kierownik szkoły, Pan Ludwik Bojarski przydzielił szkole dwie sale lekcyjne.

Szkoła od początku istnienia borykała się z trudnościami. Jednak dzięki ofiarności oraz wytrwałości nauczycieli przetrwała i rozrosła się na tyle, aby od września 1968 roku otrzymać status samodzielnej placówki. Od tej pory datuje się jej ciągły rozwój. Przybywa uczniów i klas.

W 1975 roku powołano pierwsze dwuletnie oddziały szkoły zawodowej kształcącej na kierunku krawiec – dziewiarz, pod patronatem Dziewiarskiej Spółdzielni Inwalidów „Malwa”.

Od 1975 roku Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna działała jako samodzielna placówka i kształciła uczniów na kierunkach: gastronomicznym, krawieckim i mechanicznym. Na przestrzeni lat kierunki kształcenia zawodowego ulegały zmianom i zależały od możliwości odbywania praktycznej nauki zawodu i zatrudnienia absolwentów.

W latach 1975 – 1980 utworzono oddziały dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym, tak zwane klasy „życia”.

Wiosną 1986 roku, na okres rozbudowy, placówka została przeniesiona na ulicę Poniatowskiego 14, do dawnego budynku Szkoły Podstawowej Nr 4.

Do budynku macierzystego wyremontowanego i rozbudowanego szkoła wróciła 1 września 1994 roku.

10 czerwca 2002 roku Zespołowi Szkół nadano imię Hipolita Szczerkowskiego.

Gdy na początku lat 80–tych planowano rozbudowę szkoły nie brana była  pod uwagę tak duża liczba dzieci, dlatego też nie było w szkole wystarczającej liczby pomieszczeń. Zajęcia musiały się odbywać na dwie zmiany, co było bardzo uciążliwe dla dzieci dojeżdżających. Lekcje odbywały się w 12 salach lekcyjnych, 3 mniejszych pracowniach i 2 małych gabinetach. Zajęcia wychowania fizycznego odbywały się w przystosowanej do tego celu sali lekcyjnej, niewielkiej, lecz dobrze wyposażonej siłowni i na korytarzach. Brak pomieszczeń zmuszał do lokowania dzieci na zajęciach lekcyjnych w bibliotece, świetlicy, a nawet w pokoju nauczycielskim.

W marcu 2005 roku oddano do użytku dobudowany obiekt dydaktyczno – sportowy. Obecnie w nowej części budynku mieści się duża sala gimnastyczna, siłownia, sale zespołu rewalidacyjno-wychowawczego i gabinety specjalistyczne: lekarski, psychologa, logopedy. Na piętrze znajduj się stołówka z zapleczem kuchennym, pracownia zajęć gospodarstwa domowego i trzy sale dydaktyczne.