• Archiwum

Papierowy teatrzyk KAMISHIBAI 2015/2016

Naszą bibliotekę odwiedziła Pani Renata Badowska z Biblioteki Pedagogicznej w Grodzisku Mazowieckim, przynosząc ze sobą…. teatrzyk Kamishibai. Bajkę pt. „Słoneczny kot” mogli obejrzeć i wysłuchać uczniowie z kl. I/II/II. Wspólnie zastanawialiśmy się, jakie imię nada niezdecydowany właściciel swojemu kotu. Na zakończenie zajęć dużą frajdę sprawiła wszystkim gra Memory, sprawdzająca znajomość bajki.

„Kamishibai wywodzi się z Japonii, gdzie jeszcze do pierwszej połowy XX wieku było najbardziej znana formą rozrywki ulicznej. W magiczne pudełko wyposażone były mobilne sklepiki ze słodyczami prowadzone przez snujących opowieści sprzedawców. Do Europy technika ta zawitała w latach sześćdziesiątych. Obecnie przeżywa swój renesans – obrazkowy teatrzyk stał się nieodłącznym narzędziem kreatywnych pedagogów”.

Źródło: http://www.goethe.de/ins/pl/pro/deutsch-wagen/pdf/kamishibai_brosch.pdf

Walory dydaktyczne kamishibai sprawdzają się w pracy zarówno z najmłodszymi dziećmi, jak i z młodzieżą. Dlatego na kolejny spektakl zostaną zaproszeni uczniowie z gimnazjum.

MIKOŁAJKOWY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ

(Konkurs biblioteczny – 7.12.2015)

KONKURS GEOGRAFICZNO - BIBLIOTECZNY

MOJA INTERPRETACJA OBRAZU JÓZEFA CHEŁMOŃSKIEGO

(Konkurs powiatowy Państwowego Ogniska Plastycznego)

Spotkania z bajką 2014/2015

Nasza biblioteka jest miejscem, które odwiedzają czytelnicy ze wszystkich typów szkół funkcjonujących w Zespole Szkół im. H. Szczerkowskiego, także dzieci z zespołów edukacyjno – terapeutycznych. Nie wszyscy uczniowie dobrze radzą sobie z czytaniem, choć chętnie słuchają bajek. „Spotkania z bajką” są sposobem na zapewnienie kontaktu z książką każdemu dziecku, niezależnie od możliwości przyswojenia sobie przez niego umiejętności czytania.

Dwie wolontariuszki, uczennice gimnazjum – Natalia Zagrajek i Kasia Kowalska postanowiły na spotkaniach z bajką czytać młodszym dzieciom z zespołów edukacyjno – terapeutycznych ulubione lektury.

Dzieci z zainteresowaniem słuchają czytanych utworów. Niektóre lektury są inspiracją do zabawy maskotkami przedstawiającymi bohaterów bajek, układania historyjek z ich udziałem, dramy. Inne zachęcają do prac plastycznych, rozwiązywania zagadek i zgadywanek.

W I semestrze Natalia i Kasia zaplanowały  przeczytanie kolegom i koleżankom z zespołów edukacyjno – terapeutycznych wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima oraz ulubionych bajek.