HIPOLIT SZCZERKOWSKI - PATRON SZKOŁY

Hipolit Szczerkowski (1895 - 1960)
    Patriota, społecznik, pedagog, artysta, nauczyciel gimnastyki, ceniony działacz sportowy, fotografik, współzałożyciel muzeum PTTK w Grodzisku Mazowieckim,
    ale przede wszystkim postać niezwykle barwna i ciepła.
    W Grodzisku ciągle świeża jest pamięć o jego życiu i działalności. Podczas I wojny światowej pełnił funkcję wolontariusza Czerwonego Krzyża. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 r. W latach dwudziestych zainicjował budowę jednego z pierwszych w Polsce szybowców.

Jednak to, czym chyba najbardziej zapisał się w pamięci mieszkańców naszego miasta, to działalność artystyczna. Rozpoczął ją w roku 1916 zakładając stowarzyszenie sceniczne "Muza", przemianowane w 1933 r. na Zespół artystyczny "Studio". Z teatrem amatorskim związał się wówczas na całe życie, a pasji swej nie przerywał nawet podczas okupacji hitlerowskiej, kiedy kultywowanie polskości groziło śmiercią.

Podczas II wojny światowej wpływy z biletów na konspiracyjne spektakle zasilały polskie organizacje podziemne.
    W czasach pokoju w całości przeznaczano je na stypendia i pomoc najzdolniejszym dzieciom z Grodziska i okolic.
    Teatr Hipolita Szczerkowskego był niezwykły, bo prawdziwy, a jego założyciel posiadł rzadki dar "zgarniania spod stacji rozmaitych gałganów i typów szemranych, które pod jego opieką zamieniały się w muzyków, aktorów, szły do szkół
    i co najważniejsze kończyły je ku pożytkowi społecznemu"- odnotowano w jednej z jego biografii.

Bez wątpienia Grodzisk Mazowiecki był dla niego "małą ojczyzną", tą prawdziwą i wielką - Polska.
    Celem jego życia była pomoc potrzebującym.