SI
Propozycje ćwiczeń usprawniających integrację sensoryczną w ramach zajęć SI
Wielka siła zmysłów - czym jest integracja sensoryczna - przewodnik opracowany przez naszych terapeutów SI:
- wersja pdf: przewodnik_(mini)_po_SI.pdf
- wersja Word: przewodnik_(mini)_po_SI.odt
Ogólne zestawy ćwiczeń opracowane przez wszystkich terapeutów:
25.06.2020 (czwartek)
ZET 3: ZET_3.pdf
ZET 4 - SI
Teresa – masaż małżowiny usznej (uciskanie opuszkami palców, zwijanie, rozciąganie), mówienie bezpośrednio lub przez tubę naprzemiennie raz do prawego raz do lewego ucha; w pozycji leżenia na plecach próby odbijania balona rzucanego przez rodzica stopami i rękami (stymulacja układu słuchowego, integrowanie odruchu TOB).
Dziękuję Państwu za współpracę. Życzę przyjemnego wypoczynku podczas wakacji.
ZET 5: ZET_5.pdf
ZET 6 - SI
Ola – Zabawa w zgadywanie czego brakuje – rodzic układa cztery przedmioty, następnie prosi aby Ola zamknęła oczy, w tym czasie rodzic chowa jeden z przedmiotów a Ola ma za zadanie zgadnąć czego brakuje, czynność powtarzamy, zmieniamy zabierany przedmiot; wrzucanie piłeczek, maskotek do pudełka/kosza ustawionego ok. metr przed dzieckiem, zgodnie z instrukcją – rzuć prawą ręką jedną piłeczkę, dwie piłeczki lewą. ( ćwiczenia rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową, utrwalanie schematu ciała )
Kinga – chwytanie przez Kingę oburącz i jedną ręką przedmiotów rzucanych do niej przez rodzica, np. piłka, maskotka, Zbudowanie z Kingą toru przeszkód z wykorzystaniem domowych sprzętów, np. krzesło, poduszka, skakanka, książki w twardej okładce i inne rzeczy po których Kinga może chodzić lub pod nimi przechodzić, czołgać się. Kinga pokonuje tor przeszkód chodząc w różny sposób: do przodu, do tyłu, na kolanach, stopa za stopą, z zamkniętymi oczami i wsparciem rodzica. (rozwijanie ogólnej koordynacji i sekwencyjności, ćwiczenia poprawiające równowagę ).
Dziękuję Państwu za współpracę. Życzę przyjemnego wypoczynku podczas wakacji.
ZET 7 - SI
Kamil - leżenie na plecach, nogi ugięte w kolanach, stopy oparte na podłodze, ciało ułożone symetrycznie, ręce skrzyżowane na klatce piersiowej, z tej pozycji: unoszenie i opuszczanie głowy, przyciąganie do brzucha zgiętych kolan i ich opuszczanie, następnie jednoczesne unoszenie głowy i unoszenie kolan ku głowie; przenoszenie zgiętych kolan na boki; rowerek ( ćwiczenia poprawiające postawę, napięcie i ogólna sprawność).
Dziękuję Państwu za współpracę. Życzę przyjemnego wypoczynku podczas wakacji.
ZET 8: ZET_8_SI_24.06.2020.pdf
24.06.2020 (środa)
Klasa 1: kl_1_SI.doc
Klasa 2-3: kl_2-3_SI.doc
Klasa 3: kl_3_SI.doc
23.06.2020 (wtorek)
ZET 4 - SI
Wiktor – Chodzenie do przodu, do tyłu z woreczkiem/chusteczką higieniczną na głowie; masaż małżowiny usznej (uciskanie opuszkami palców, zwijanie, rozciąganie) (ćwiczenie poprawiające równowagę i planowanie motoryczne, stymulacja układu słuchowego ).
ZET 6
Karolina - naprzemienne poruszanie nogami podczas leżenia na plecach: w górę, w dół , w lewo, w prawo, zawijanie Karoliny w koc i oklepanie poszczególnych części ciała. ( stymulacja układu przedsionkowego, stymulacja układu proprioceptywnego ).
Zuzia – Zuzia stoi w rozkroku na całych stopach, rodzic popycha je za barki i biodra a dziecko próbuje utrzymać równowagę; Stanie z rolką po folii aluminiowej między nogami. Chodzenie a później cwałowanie z rolką. (ćwiczenia poprawiające równowagę, stymulacja układu przedsionkowego).
Klasa 2-3: kl_2-3_SI.doc
Klasa 4-5: kl_4-5_SI.doc
Klasa 5-6: kl_5-6_SI.doc
22.06.2020 (poniedziałek)
ZET 3: SI_-_ZET_3-_22.06.2020_r..pdf
ZET 5: SI_-_ZET_5_-_22.06.2020_r..pdf
ZET 9: ZET_9.doc
Klasa 5-6: 5-6_kl.doc
19.06.2020 (piątek)
ZET 4 - SI
Kuba – nazywanie i dotykanie (poprzez oklepywanie otwartą i zaciśniętą dłonią, uciskanie, masowanie) poszczególnych części w obrębie ciała i twarzy; chwytanie oburącz i jedną ręką przedmiotów rzucanych do Kuby ( utrwalanie schematu ciała, usprawnienia planowania motorycznego i koordynacji.).
ZET 7 -SI
Adrian Odciskanie dłoni, stóp, palców, łokci, kolan w masie solnej, ciastolinie, w leżeniu na plecach rowerek do przodu i do tyłu (stymulacja układu proprioceptywnego, integracja odruchu i wzmacnianie napięcia mięśniowego)
Oktawian – turlanie po podłodze z jednego miejsca w drugie połączone z jednoczesnym przenoszeniem w dłoniach małych zabawek, rozpoznawanie po zapachu, bez udziału wzroku, znanych warzyw i owoców, (stymulacja układu proprioceptywnego, stymulacja zmysłu węchu ).
15.06.2020 (poniedziałek)
ZET 3: ZET_3.pdf
ZET 5: ZET_5.pdf
ZET 8: ZET_8_SI_15.06.2020.pdf
ZET 9: ZET_9.doc
Klasa 5-6: 5-6_kl.doc
10.06.2020 (środa)
ZET 8: ZET_8_SI_10.06.2020.pdf
Klasa 1: kl_1_SI.doc
Klasa 2-3: kl_2-3_SI.doc
Klasa 3: kl_3_SI.doc
9.06.2020 (wtorek)
ZET 4 - SI
Wiktor – siad z ugiętymi nogami, kręcenie się w kółko na pośladkach za pomocą rąk; poruszanie wskazaną przez rodzica częścią ciała w rytm muzyki (stymulacja układu przedsionkowego, utrwalanie schematu ciała).
ZET 6 - SI
Karolina - Zabawa w „sensoryczne pudełko” - należy napełnić pudełko lub miskę suchym ryżem lub makaronem lub kaszą gryczaną a następni umieścić w środku drobne przedmioty ( guzik, spinacz, kluch, moneta, zabawki z jajka niespodzianki) – ćwiczenie polega na zanurzaniu dłoni w pojemniku i znajdowaniu w nim przedmiotów; w siadzie przepychanie się z rodzicem plecami ( stymulacja układu dotykowego, stymulacja układu proprioceptywnego).
Zuzia – siad z ugiętymi nogami. Kręcenie się w kółko na pośladkach za pomocą rąk i bez ich pomocy; przeskakiwanie z nogi na nogę zgodnie z podanym przez państwa rytmem. (stymulacja układu przedsionkowego, ćwiczenie ruchów naprzemiennych ).
Klasa 2-3: kl_2-3_SI.doc
Klasa 4-5: kl_4-5_SI.pdf
Klasa 5-6: kl_5-6_SI.doc
8.06.2020 (poniedziałek)
ZET 3: Integracja_Sensoryczna__ZET_3.pdf
ZET 5: SI_-_ZET_5_-08.06.2020_r..pdf
ZET 9: ZET_9.doc
Klasa 5-6: 5-6_kl.doc
5.06.2020 (piątek)
ZET 4 - SI
Kuba – wykonanie ścieżki z użyciem różnego rodzaju przedmiotów/materiałów po których Kuba będzie chodził stopa za stopą, na czworakach, do przodu do tyłu, w linii prostej, zakrzywionej, kolistej, zygzakowatej. Zabawa w zoo – poruszanie się jak jaszczurka, krokodyl, chodzenie jak kaczka, itp. ( stymulacja układu dotykowego, stymulacja układu przedsionkowego).
ZET 7 - SI
Adrian – Szybka zmiana pozycji: z klęku przez przysiad do stania, z leżenia tyłem do siadu, z leżenia tyłem do leżenia przodem; naprzemienne poruszanie nogami podczas leżenia na plecach: w górę, w dół, w lewo, w prawo (ćwiczenie poprawiające równowagę, stymulacja układu przedsionkowego)
Oktawian – podskakiwanie obunóż z piłką między kolanami, leżenie na brzuchu, przekładanie przed sobą pudełka z jednej ręki do drugiej, odpoczynek. (ćwiczenia rozwijające ogólną koordynację ruchową i sekwencyjność, wzmacnianie obręczy barkowej, stymulacja przedsionkowa).
Klasa 4-5: kl_4-5_SI.pdf
4.06.2020 (czwartek)
ZET 3: SI_-_ZET_3_-04.06.2020_r..pdf
ZET 4 - SI
Teresa – chodzenie po skakance/ sznurku ułożonej w linii prostej, w miarę możliwości stopa za stopą, z pomocą rodzica chodzenie do przodu, do tyłu, bokiem, opukiwanie dłoni drewnianym klockiem(stymulacja układu przedsionkowego, stymulacja układu dotykowego).
ZET 5: Integracja_Sensoryczna__ZET_5.pdf
ZET 6 - SI
Ola – czołganie się pod krzesłem w przód i w tył; w pozycji stojącej przekładanie na przemiennie pod jednym i pod drugim kolanem piłki/klocka/woreczka. ( stymulacja układu przedsionkowego i proprioceptywnego, poprawa planowania motorycznego, ćwiczenia poprawiające równowagę )
Kinga – podskoki obunóż w miejscu, do przodu, do tyłu, na boki, przeskakiwanie z nogi na nogę; zabawa w naśladowanie pozycji ciała rodzica (stymulacja układu przedsionkowego, ćwiczenia poprawiające planowanie motoryczne).
ZET 7 - SI
Kamil – podskakiwanie obunóż z piłką między kolanami, leżenie na brzuchu, przekładanie przed sobą pudełka z jednej ręki do drugiej, odpoczynek. (ćwiczenia rozwijające ogólną koordynację ruchową i sekwencyjność, wzmacnianie obręczy barkowej, stymulacja przedsionkowa).
ZET 8: ZET_8_SI_3.06.2020.pdf
ZET 9: ZET_9_SI.doc
Klasa 1: SI_kl_I.doc
Klasa 7: kl_VII_SI.doc
Klasa 8: KL_VIII_SI_4.06.2020.pdf
3.06.2020 (środa)
Klasa 1: kl_1_SI.pdf
Klasa 2-3: kl_2-3_SI.pdf
Klasa 3: kl_3_SI.pdf
2.06.2020 (wtorek)
ZET 4 - SI
Wiktor – Chodzenie na piętach, palcach, na kolanach, na czworakach, gniecenie gąbki lub piankowej piłeczki (stymulacja układu proprioceptywnego, usprawnianie motoryki małej).
ZET 6 - SI
Karolina - proszę na dużych kartkach narysować po jednej dużej figurze, następnie niech Karolina wodzi palcem po figurze, a potem samym wzrokiem, następnie niech samodzielnie spróbuje narysować w powietrzu figurę z kartki (wykorzystujemy figury takie jak: koło, kwadrat, trójkąt, leniwa ósemka); przypinanie do sznurka zawieszonego pomiędzy krzesłami, tak żeby Karolina mogła dosięgać, spinaczy do bielizny ( Ćwiczenia okoruchowe, usprawnianie motoryki małej).
Zuzia – w pozycji leżenia na brzuchu: unoszenie głowy z podparciem na dłoniach, toczenie, łapanie piłki, pływanie żabką, rysowanie wzorów na tacy wypełnionej kaszą manną, mąką, można odwzorowywać wzory, cyfry, litery, kształty. (ćwiczenia wzmacniające obręcz barkową, usprawnianie motoryki małej).
Klasa 2-3: kl_2-3_SI.pdf
Klasa 4-5: kl_4-5_SI.pdf
Klasa 5-6: kl_5-6_SI.pdf
1.06.2020 (poniedziałek)
ZET 3: ZET_3.pdf
ZET 5: SI_ZET_5.pdf
ZET 9: ZET_9.pdf
Klasa 5-6: 5-6_kl.pdf
29.05.2020 (piątek)
ZET 4:
Kuba - Zabawa: „Co słyszą moje uszy?” Porównywanie wrażeń słuchowych z zasłoniętymi i odsłoniętymi uszami. Rodzić uderza o różne przedmioty a dziecko słucha raz z zasłoniętymi uszami raz z odsłoniętymi i porównuje dźwięki. Przerzucanie piłeczki z ręki do ręki luba podbijanie balona z ręki do ręki ( stymulacja układu słuchowego, ćwiczenie koordynujące półkule mózgowe i usprawniające widzenie obuoczne.)
ZET 7:
Adrian – Wrzucanie stopami woreczków, chusteczek higienicznych lub małych piłeczek do kosza/pojemnika, Toczenie piłki w określone miejsce z wykorzystaniem kijka trzymanego oburącz. (ćwiczenie poprawiające reakcje odruchowe, ćwiczenie koordynujące półkule mózgowe i usprawniające widzenie obuoczne )
Oktawian – Zabawa: „Co słyszą moje uszy?” Porównywanie wrażeń słuchowych z zasłoniętymi i odsłoniętymi uszami. Rodzić uderza o różne przedmioty a dziecko słucha raz z zasłoniętymi uszami raz z odsłoniętymi i porównuje dźwięki. Przeciąganie liny, skakanki z rodzicem (stymulacja układu słuchowego, stymulacja układu proprioceptywnego).
Klasa 4-5: kl_4-5_SI.pdf
28.05.2020 (czwartek)
ZET 3: SI_Zet_3.pdf
ZET 4:
Wiktor – turlanie się po podłodze w różnych kierunkach – jeśli są trudności to ćwiczenie wykonujemy z pomocą rodzica, dotykanie dłoni, i stóp Wiktora materiałami, przedmiotami o różnych fakturach (stymulacja układu przedsionkowego, planowanie motoryczne, koordynacja, stymulacja układu dotykowego ).
Teresa – W leżeniu na brzuchu toczenie i łapanie piłki, balona, W pozycji siadu rozkrocznego – turlanie piłek różnej wielkości od nogi do nogi, od ręki do ręki. (ćwiczenie poprawiające reakcje odruchowe, ćwiczenie koordynujące półkule mózgowe i stymulujące układ wzrokowy)
ZET 5: SI_Zet_5.pdf
ZET 6:
Karolina – Rozpoznawanie przez Karolinę narysowanych na jej plecach prostych wzorów przez rodzica (linia prosta, kółko, krzyżyk, itp.) poruszanie wskazaną przez rodzica częścią ciała w rytm muzyki ( stymulacja układu dotykowego, utrwalanie schematu ciała, planowanie motoryczne).
Zuzia – Wchodzenie na podnóżek/ schodek i schodzenie lub zeskakiwanie z niego, Zawijanie Zuzi w karimatę, koc, folie bąbelkową i dociskanie pleców, rąk, nóg, pośladków piłką lub woreczkiem (stymulacja układu przedsionkowego, stymulacja układu proprioceptywnego ).
Ola – Bieg lub szybki marsz z natychmiastowym zatrzymaniem się na chwilę i ponownym ruszaniem, leżenie na podłodze z nogami wyprostowanymi, opartymi o ścianę i wykonywanie ruchu popychania ściany; ( stymulacja układu przedsionkowego i proprioceptywnego )
Kinga – Zabawa: „Ile dźwięków słyszysz?”. Policz uderzenia w bębenek, stuknięcia o blat stołu. Dziecko zamyka oczy i liczy dźwięki wystukiwane przez mamę, tatę.
rozpoznawanie znanych piosenek, znanych melodii. Włączamy znaną melodię lub nucimy. Dziecko odgaduje tytuł lub słowa piosenki. Wodzenie wzrokiem za światłem latarki w linii poziomej, pionowej, po okręgu. (stymulacja układu słuchowego, ćwiczenie koordynujące półkule mózgowe i usprawniające widzenie obuoczne).
ZET 7 - SI
Kamil – Bieg lub szybki marsz z natychmiastowym zatrzymaniem się na chwilę i ponownym ruszaniem, toczenie stopami piłki po ścianie i powrót w kierunku podłogi w leżeniu
na plecach; (ćwiczenia stymulujące układ przedsionkowy i proprioceptywny).
ZET 9: ZET_9_SI.doc
Klasa 1: SI_kl_I.doc
Klasa 7: kl_VII_SI.doc
Klasa 8: KL_VIII_SI_28.05.2020.pdf
27.05.2020 (środa)
Klasa 1: kl_1_SI.doc
Klasa 2-3: kl_2-3_SI.doc
Klasa 3: kl_3_SI.doc
ZET 8: ZET8_SI_27.05.2020.pdf
26.05.2020 (wtorek)
Klasa 2-3: kl_2-3_SI.pdf
Klasa 4-5: kl_4-5_SI.pdf
Klasa 5-6: kl_5-6_SI.pdf
25.05.2020 (poniedziałek)
ZET 3: SI_Zet_3.pdf
ZET 5: ZET_5_SI_25.05.2020_r..pdf
ZET 9: ZET_9.pdf
Klasa 5-6: 5-6_kl.pdf
22.05.2020 (piątek)
ZET 4:
Kuba - Przechodzenie nad linką/skakanka leżącą na podłodze z unoszeniem nóg. Chodzenie na piętach, palcach, kolanach, na czworakach.( ćwiczenia równoważne, ćwiczenia stymulujące układ proprioceptywny.)
ZET 7:
Adrian – Uderzanie palcem wskazującym jednej ręki w przestrzenie między palcami drugiej ręki. Podskoki obunóż do tyłu, do przodu, do tyłu na boki. Wskakiwanie obunóż do koła wykonanego z szarfy/skakanki/sznurka i wyskakiwanie z niego. (ćwiczenie usprawniające motorykę małą, stymulacja układu proprioceptywnego )
Oktawian – Wchodzenie na podnóżek /schodek i schodzenie lub zeskakiwanie z niego. Rysowanie symetrycznych kół stopami i łokciami (stymulacja układu przedsionkowego, ćwiczenie rozwijające ogólną koordynację).
ZET 8: ZET_8_SI_22.05.pdf
Klasa 4-5: kl_4-5_SI.pdf
21.05.2020 (czwartek)
ZET 3:
Zosia i Patrycja
Dzień dobry dziewczynki!
W dniu dzisiejszym proponuję Wam zabawy stopami, poniżej przesyłam film z instrukcją wykonania:
https://www.youtube.com/watch?
v=S96pAmVM-8c (ćwiczenia stymulujące układ przedsionkowy oraz czucie głębokie)
Życzę miłej zabawy!
Pozdrawiam
Katarzyna Jaroszewska
ZET 4:
Teresa – Uderzanie piłki zawieszonej na sznurku styropianową pałką trzymaną oburącz lub ręka z pomocą rodzica. W leżeniu na brzuchu naprzemienne podnoszenie prawej ręki i lewej nogi oraz lewej ręki i prawej nogi, odpoczynek – z pomocą rodzica(ćwiczenie ogólnej koordynacji ruchowej, ćwiczenie ruchów naprzemiennych)
ZET 5:
Cezary i Filip
Dzień dobry chłopcy!
W dniu dzisiejszym proponuję zabawę sensoryczną - gniotek CUDAK, poniżej przesyłam film z instrukcją wykonania: https://www.youtube.com/watch?
v=wFlRdAtajnE&t=13s (ćwiczenia motoryki małej) Życzę miłej zabawy!
Pozdrawiam
Katarzyna Jaroszewska
ZET 6:
Ola – Chwytanie oburącz i jedna ręką maskotek rzucanych do dziecka. Chodzenie po ósemce wyklejonej kolorową taśmą lub taśmą malarską na podłodze i przenoszenie piłeczki pingpongowej na trzymanej w dłoni drewnianej łyżce. ( ćwiczenie rozwijające ogólną koordynacje, ćwiczenie równoważne)
Kinga – Zabawa kołyska – w leżeniu na plecach z nogami ugiętymi i przyciągniętymi do klatki piersiowej, oplecionymi rękoma – kołysanie się do przodu, do tyłu i na boki. W leżeniu na plecach unosimy naprzemiennie nogi do góry i po skosie do tykamy prawą ręką lewej stopy i lewą ręką prawej stopy. (stymulacja układu przedsionkowego, ćwiczenie ruchów naprzemiennych ).
ZET 7:
Kamil – Chodzenie stopa za stopą po trasie wyznaczonej przez taśmę na podłodze do przodu i do tyłu. Przerzucanie kulki z masy plastycznej lub piłeczki z ręki do ręki. (ćwiczenie równoważne, ćwiczenie rozwijające ogólną koordynację).
ZET 9: ZET_9_SI.doc
Klasa 1: SI_kl_I.doc
Klasa 7: kl_VII_SI.doc
Klasa 8: KL_VIII_SI_21.05.pdf
20.05.2020 (środa)
ZET 8: ZET_8_SI_20.05.pdf
Klasa 1: kl_1_SI.pdf
Klasa 2-3: kl_2-3_SI.pdf
Klasa 3: kl_3_SI.pdf
19.05.2020 (wtorek)
ZET 4:
Wiktor – Zabawy w wodzie: wyławianie małych kolorowych przedmiotów, chlapanie w wodzie, otrzepywanie rąk z wody, zabawy pianą. W pozycji klęku podpartego kołysanie biodrami i barkami dziecka na boki, do przodu i do tyłu (ćwiczenie regulujące napięcie mięśniowe w obrębie dłoni i palców, ćwiczenie poprawiające równowagę ).
ZET 6:
Karolina – W pozycji leżenia na brzuchu „pływanie żabką”. Obroty na fotelu obrotowym, po kilku obrotach zatrzymanie i koncentrowanie wzroku przez dziecka na przedmiocie zawieszonym na ścianie na wysokości oczu dziecka (dobrze by było żeby przedmiot był wyraźny, jaskrawy). ( ćwiczenie wzmacniające obręcz barkową oraz wpływające na integrację odruchu TOB, ćwiczenie stymulujace ykład przedsionkowy i funkcje wzrokowe).
Zuzia – W pozycji siedzącej dotykanie prawym łokciem lewego kolana i lewym łokciem prawego kolana. Przechodzenie pod liną/sznurkiem/ skakanką przywiązaną do dwóch krzeseł. (ćwiczenie ruchów naprzemoiennych, ćwiczenie poprawiające równowagę ).
Klasa 2-3: kl_2-3_SI.pdf
Klasa 4-5: kl_4-5_SI.pdf
Klasa 5-6: kl_5-6_SI.pdf
18.05.2020 (poniedziałek)
ZET 3: ZET_3.pdf
ZET 5: SI_-_ZET_5_-18.05.2020_r..pdf
ZET 8: ZET_8_SI_18.05.2020.pdf
ZET 9: ZET_9.pdf
Klasa 5-6: 5-6_kl.pdf
15.05.2020 (piątek)
ZET 4:
Kuba - Kojarzenie bez udziału wzroku zapachów z łazienki czy kuchni, np. mydło, wanilia, płyn do kąpieli, perfumy, kawa mielona, proszek do prania, kakao. Polewanie wodą wskazanych części ciał – podczas kąpieli – woda raz cieplejsza, raz chłodniejsza. ( stymulacja zmysłu węchu, stymulacja dotykowa, utrwalanie schematu ciała ).
ZET 7:
Adrian – Wykonywanie określonego ćwiczenia ruchowego na dany sygnał dźwiękowy, na przykład klaśnięcie – bieg, gwizdnięcie – podskoki w miejscu, bębenek – kucnięcie, itp. Zabawa karuzela – dziecko w pozycji leżącej na brzuchu trzyma przed sobą linę/skakankę, rodzic kręci dziecko w kółko. ( stymulacja słuchowa, stymulacja układu przedsionkowego )
Oktawian – Rozpoznawanie po zapachu, bez udziału wzroku, znanych warzyw i owoców. Przenoszeni za głowę przedmiotu utrzymywanego między nogami w leżeniu na plecach (np. piłka, jasiek). (stymulacja zmysłu węchu, stymulacja układu proprioceptywnego )
ZET 8: ZET_8_SI_15.05.2020.pdf
Klasa 4-5: kl_4-5_SI.pdf
14.05.2020 (czwartek)
ZET 3: SI_-_ZET_3_-14.05.2020_r..pdf
ZET 4:
Teresa – Wykonanie masażu małżowiny usznej (uciskanie opuszkami palców, zwijanie, rozciąganie), Uderzanie pałeczką o przedmioty z metalu, drewna, szkła, plastiku. Malowanie różnymi substancjami (klej, glina, masa z piasku i maki, błoto) przy pomocy dłoni, stóp. (stymulacja słuchowa, stymulacja dotykowa)
ZET 5: SI_-_ZET_5_-14.05.2020_r..pdf
ZET 6:
Ola – Wrzucanie do metalowego pudełka różnych przedmiotów podawanych przez rodzica i rozpoznawanie ich z zasłoniętymi oczami po dźwięku. Przechodzenie nad różnymi przeszkodami. Następnie przeskakiwanie przez nie obunóż ( piłka, książka, poduszka, itp.) ( stymulacja układu słuchowego, stymulacja układu przedsionkowego)
Kinga – Ustawianie pojemników z zapachami od najbardziej przyjemnego do najbardziej niemiłego samodzielnie przez dziecko. Poznawanie zapachu przypraw (np. cynamon, pieprz, czosnek, wanilia, goździki). Stukanie, klepanie różnymi częściami ciała i stawami w kanapę, piłkę, podłogę. (stymulacja zmysłu węchu, stymulacja układu proprioceptywnego).
ZET 7:
Kamil – Kojarzenie bez udziału wzroku zapachów z łazienki czy kuchni, np. mydło, wanilia, płyn do kąpieli, perfumy, kawa mielona, proszek do prania, kakao. Chodzenie tyłem. (stymulacja zmysłu węchu, stymulacja układu przedsionkowego i proprioceptywnego).
ZET 9:ZET_9_SI.pdf
Klasa 1: SI_kl_I.pdf
Klasa 7: kl_VII_SI.pdf
Klasa 8: Kl_VIII_SI_14.05.2020.pdf
13.05.2020 (środa)
ZET 8: ZET_8_SI_13.05.2020.pdf
Klasa 1: kl_1_SI.doc
Klasa 2-3: kl_2-3_SI.doc
Klasa 3: kl_3_SI.doc
12.05.2020 (wtorek)
ZET 4:
Wiktor – dotykanie materiałów i przedmiotów o różnych kształtach i fakturach ( gąbka, szorstka rękawica, klucze, piłka, maskotka, klocek, itp.), w leżeniu na brzuchu i na plecach ślizganie się w kółko (stymulacja układu dotykowego, stymulacja układu przedsionkowego, planowanie motoryczne).
ZET 6:
Karolina – ślizganie się na poduszce w pozycji leżącej na brzuchu I jednoczesne odpychanie sie rękami od podłoża. Napieranie rękami, stopami na ścianę ( stymulacja układu przedsionkowego i proprioceptywnego, kształtowanie schemat ciała)
Zuzia – Marsz z podnoszeniem i opuszczaniem głowy, wyjmowanie z pudełka z otworem materiałów/przedmiotów o różnej fakturze i opisywanie ich (stymulacja układu przedsionkowego, stymulacja układu dotykowego).
Klasa I/II B PDP (Kamil, Mateusz, Sławek):
Witajcie Chłopaki!
Dziś zapraszam Was na początek wyzwania cardio żeby wzmocnić wydolność wytrzymałość i spalić trochę tłuszczyku
Powodzenia!
Fit początek w 30 dni cardio dla początkujących -DZIEŃ 1
https://www.youtube.com/watch?v=s9Y8TaUecSM Klasa 2-3: kl_2-3_SI.doc
Klasa 4-5: kl_4-5_SI.pdf
Klasa 5-6: kl_5-6_SI.doc
11.05.2020 (poniedziałek)
ZET 3: SI_-_ZET_3_-11.05.2020_r..pdf
ZET 5: ZET_5_-_SI_-_11.05.2020_r..pdf
ZET 8: ZET_8_SI_11.05.2020.pdf
ZET 9: ZET_9.doc
klasa 3: III_kl.doc
klasa 5-6: 5-6_kl.doc
8.05.2020 (piątek)
ZET 4:
Kuba - W pozycji siedzącej dotykanie prawym łokciem lewego kolana i lewym łokciem prawego kolana, Zabawa w naśladowanie pozycji drugiej osoby lub postaci przedstawionej na obrazku ( ćwiczenia ruchów naprzemiennych, ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej).
ZET 7:
Adrian – W siadzie podparty – robimy ćwiczeni stoliczek – dziecko unosi biodra i przez chwilę utrzymuje tę pozycje – głowa powinna być utrzymana w linii ciała ( można postawić na brzuchu dziecka plastikowy kubeczek, żeby pokazać mu że wykonuje ćwiczenie właściwie). Obroty na fotelu obrotowym, po kilku obrotach zatrzymanie i koncentrowanie wzroku przez dziecka na przedmiocie zawieszonym na ścianie na wysokości oczu dziecka (dobrze by było żeby przedmiot był wyraźny, jaskrawy). (Ćwiczenie
integrujące odruchy, ćwiczenie równoważne, planowanie motoryczne , stymulacja przedsionkowa, stymulacja funkcji wzrokowych) Oktawian – W klęku podpartym prostowanie kończyn, najpierw samych rąk naprzemiennie, potem samych nóg naprzemiennie a potem naprzemiennie i jednocześnie prawej ręki i lewej nogi i odwrotnie, lewej ręki i prawej nogi. Ugniatanie miękkich piłeczek/ papierowych kul( ćwiczenia ruchów naprzemiennych, ćwiczenia regulujące napięcie mięśniowe w obrębie dłoni).
ZET 8: ZET_8_SI_08.05.2020.pdf
klasa 4-5: kl_4-5_SI.pdf
7.05.2020 (czwartek)
ZET 3: SI_-_ZET_3_-_07.05.2020_r..pdf
ZET 4:
Teresa – bujanie Teresy w kocu trzymanym przez rodziców, zabawa z Teresą z wykorzystaniem masy solnej – lepienie różnych kształtów, odciskanie różnych części ciała w masie solnej, ugniatanie masy solnej (stymulacja układu przedsionkowego, stymulacja dotykowa, regulacja napięcia mięśniowego w obrębie dłoni, usprawnianie motoryki małej )
ZET 5: SI_-_ZET_5_-07.05.2020_r..pdf
ZET 6:
Ola – Wyklaskiwanie rytmu dłońmi i wytupywanie go nogami, Rysowanie wzrokiem (nosem) lekkim, płynnym ruchem różnych figur: spiral, okręgów, krzyżyków, iksów, kwadratów, trójkątów, ósemek. ( ćwiczenia regulujące napięcie mięśniowe w obrębie dłoni i palców, stymulacja funkcji wzrokowych)
Kinga – Zabawa w naśladowanie pozycji drugiej osoby lub postaci przedstawionej na obrazku, Ugniatanie miękkich piłeczek / kul z papieru, stemplowanie pieczątkami ( ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, ćwiczenia regulujące napięcie mięśniowe w obrębie dłoni i palców).
ZET 7:
Kamil – Przekładanie woreczka/ maskotki/ piłki z ręki do ręki raz pod jednym, raz pod drugim kolanem. W pozycji siedzącej chwytanie prawa dłonią lewej kostki i lewą dłonią prawej kostki (ćwiczenie próbuje my wykonać również w pozycji stojącej),( ćwiczenia równoważne, ćwiczenia ruchów naprzemiennych ).
ZET 9: ZET_9_SI.pdf
klasa 1: SI_kl_I.pdf
klasa 7: kl_VII_SI.pdf
6.05.2020 (środa)
ZET 8: ZET_8_SI_06.05.2020.pdf
klasa 1: kl_1_SI.doc
klasa 2-3: kl_2-3_SI.doc
klasa 3: kl_3_SI.doc
5.05.2020 (wtorek)
ZET 4:
Wiktor – gniecenie w rękach miękkich piłeczek lub papierowych kilek, stemplowanie stempelkami, w leżeniu na kocu na podłodze, ciągnięcia koca przez rodzica w różnych kierunkach (ćwiczenia regulujące napięcie mięśniowe w obrębie dłoni, stymulacja układu przedsionkowego).
ZET 6:
Karolina – Zabawy w wodzie: wyławianie małych kolorowych przedmiotów, chlapanie w wodzie, otrzepywanie rąk z wody, zabawy pianą, W pozycji klęku podpartego kołysanie biodrami i barkami dziecka na boki, do przodu i do tyłu ( ćwiczenia regulujące napięcie mięśniowe w obrębie dłoni, ćwiczenia równoważne, stymulacja przedsionkowa)
Zuzia – Obroty na fotelu obrotowym, po kilku obrotach zatrzymanie i koncentrowanie wzroku przez dziecka na przedmiocie zawieszonym na ścianie na wysokości oczu dziecka (dobrze by było żeby przedmiot był wyraźny, jaskrawy). Przekładanie woreczka/ maskotki/ piłki z ręki do ręki raz pod jednym, raz pod drugim kolanem.( ćwiczenia stymulujące funkcje wzrokowe, ćwiczenia równoważne)
Klasa 2-3: kl_2-3_SI.doc
Klasa 4-5: kl_4-5_SI.pdf
Klasa 5-6: kl_5-6_SI.doc
4.05.2020 (poniedziałek)
ZET 3: ZET_3_-_SI_-_04.05.2020_r..pdf
ZET 5: ZET_5_-_SI_-_04.05.2020_r..pdf
ZET 8: ZET_8_SI_4.05.2020.pdf
ZET 9: ZET_9.pdf
klasa 3: III_kl.pdf
klasa 5-6: 5-6_kl.pdf
30.04.2020 (czwartek)
ZET 3: Integracja_Sensoryczna__ZET_3.pdf
ZET 4 (Teresa):
Teresa – w leżeniu na plecach naprzemienne wymachy rąk i nóg, tu potrzebna będzie pomoc rodzica, żeby wprowadzić ręce i nogi w ruch lub rodzic porusza rękoma i nogami Tereski, chodzenie na czworakach po rozłożonych na podłodze poduszkach, tu Teresa może naśladować rodzica. (planowanie motoryczne, stymulacja układu przedsionkowego, koordynacja wzrokowo-ruchowa, ćwiczenie równowagi)
ZET 5: Integracja_Sensoryczna__ZET_5.pdf
ZET 6 (Ola, Kinga):
Ola – leżenie na brzuchu i przekładanie przed sobą pudełka z jednej ręki do drugiej, odpoczynek. Podskoki obunóż do przodu, do tyłu, na boki, wskakiwanie obunóż do koła wykonanego ze skakanki lub sznurka i wyskakiwanie z niego ( stymulacja przedsionkowa, stymulacja proprioceptywna, planowanie motoryczne, koordynacja)
Kinga – w pozycji klęku podpartego naprzemienne prostowanie prawej reki i lewej nogi oraz lewej ręki i prawej nogi. Chodzenie na czworakach z maskotką na plecach ( ćwiczenia ruchów naprzemiennych, ćwiczenia równoważne, stymulacja przedsionkowa, i proprioceptywna)
ZET 7 (Kamil):
Kamil – w pozycji siedzącej dotykanie na zmianę prawą ręką lewego ucha i lewą ręką prawego ucha, dotykanie prawym łokciem lewego kolana i lewym łokciem prawego kolana. Odbijanie głową, kolanem, pięścią, stopą balona.( ćwiczenie ruchów naprzemiennych, stymulacja układu proprioceptywnego, koordynacja wzrokowo-ruchowa).
ZET 9: ZET_9_SI.pdf
klasa 1: SI_kl_I.pdf
klasa 7: kl_VII_SI.pdf
klasa 8: KL_VIII__SI_30.pdf
29.04.2020 (środa)
ZET 8: ZET_8_SI_29.04.pdf
klasa 1: kl_1_SI.pdf
klasa 2-3: kl_2-3_SI.pdf
klasa 3: kl_3_SI.pdf
28.04.2020 (wtorek)
ZET 4:
Wiktor – chodzenie na czworakach po rozłożonych na podłodze poduszkach, w leżeniu na brzuchu turlanie piłki do rodzica (ćwiczenie równowagi, wzmacnianie obręczy barkowej, stymulacja układu przedsionkowego).
ZET 6
Karolina – chodzenie na czworakach po rozłożonych na podłodze poduszkach i zbieranie drobnych zabawek, porozkładanych wokół poduszek, w pozycji siedzącej dotykanie prawą ręką lewego ucha i lewą ręką prawego ucha, naprzemienne dotykanie kolan ( ćwiczenie równowagi, ćwiczenie ruchów naprzemiennych).
Zuzia – przeskakiwanie z nogi na nogę w rożnym tempie i zgodnie z podanym rytmem przez rodzica, nacieranie oliwką odkrytych części ciała i wycieranie ich ręcznikiem z jednoczesnym stosowaniem mocnego docisku ( ćwiczenia ruchów naprzemiennych, stymulacja układu przedsionkowego, stymulacja dotykowa).
klasa 2-3:
Antek – przysiady i wstawanie. Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń, pamiętaj o przerwach między seriami.
- brzuszki – zrób 3 razy po 10 brzuszków. W trakcie ćwiczenia należy pamiętać o oddychaniu, spleć dłonie palcami i oprzyj na nich głowę (żeby nie przeciążać odcinka szyjnego, pod brodę można włożyć np.: piłkę tenisową, zwinięte skarpetki…pozwoli to utrzymać prawidłowo głowę). W ćwiczeniu mocno pracują mięśnie brzucha.
Stymulacja układu przedsionkowego i proprioceptywnego, doskonalenie koordynacji ruchowej, wzmacnianie mięśni posturalnych.
Damian - przysiady i wstawanie. Wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń, pamiętaj o przerwach między seriami.
- podskoki z obrotem - zrób podskok w miejscu, obracając się jednocześnie o 90 stopni. Podczas lądowania postaraj się nie stracić balansu. Powtórz ćwiczenie, tym razem obracając się o 180 stopni, następnie postaraj się obrócić o 360 stopni (pełny obrót).
Stymulacja: układu przedsionkowego – równowagi dynamicznej; układu proprioceptywnego, doskonalenie koordynacji ruchowej.
klasa 4-5: kl_4-5_SI.pdf
klasa 5-6: kl_5-6_SI.pdf
27.04.2020 (poniedziałek)
ZET 3: Integracja_Sensoryczna__ZET_3.pdf
ZET 5: Integracja_Sensoryczna__ZET_5.pdf
ZET 8: ZET_8_SI_27.04.pdf
ZET 9 (Ada)
Wyczuwanie części ciała poprzez: dotykanie, pocieranie, klepanie, układanie woreczka z grochem lub innego przedmiotu..
Stymulacja słuchowa - delikatne opukiwanie głowy ze szczególnym uwzględnieniem okolic uszu. Opukujemy symetrycznie z obu stron głowy – zaczynamy od czubka uszu, opukujemy dwoma palcami do góry do środka głowy, wracamy do uszku. Powtarzamy kilkukrotnie. Baczna obserwacja zachowania Ady – jej tolerancji na stymulację.
Przed rozpoczęciem ćwiczenia należy zawsze „uprzedzić” nazwać to, co będzie się robiło.
Utrwalanie schematu ciała, stymulacja czuciowa. Stymulacja słuchowa, proprioceptywna.
klasa 3 (Maja)
Podskoki z obrotem - zrób podskok w miejscu, obracając się jednocześnie o 90 stopni. Podczas lądowania postaraj się nie stracić balansu. Powtórz ćwiczenie, tym razem obracając się o 180 stopni, następnie postaraj się obrócić o 360 stopni (pełny obrót). Wykonujemy obroty w lewo, a następnie obroty w prawo. Ważne żeby były w obie strony.
Skręty tułowia przy ścianie. Stań tyłem do ściany w niewielkiej odległości (mały krok), obróć się w prawo (nie odrywaj stóp od podłogi) układając obie dłonie na ścianie na wysokości barków, następnie zrób to samo obracając się w lewo. Wykonaj 3 serie po 8 powtórzeń na każdą stronę (razem 16 obrotów w serii), pamiętaj o przerwach między seriami. Stymulacja układu proprioceptywnego, obustronnej koordynacji, przedsionkowego, równowagi statycznej i dynamicznej.
klasa 3 (Gabrysia)
Podskoki z obrotem - zrób podskok w miejscu, obracając się jednocześnie o 90 stopni. Podczas lądowania postaraj się nie stracić balansu. Powtórz ćwiczenie, tym razem obracając się o 180 stopni, następnie postaraj się obrócić o 360 stopni (pełny obrót). Wykonujemy obroty w lewo, a następnie obroty w prawo. Ważne żeby były w obie strony.
Skręty tułowia przy ścianie. Stań tyłem do ściany w niewielkiej odległości (mały krok), obróć się w prawo (nie odrywaj stóp od podłogi) układając obie dłonie na ścianie na wysokości barków, następnie zrób to samo obracając się w lewo. Wykonaj 3 serie po 8 powtórzeń na każdą stronę (razem 16 obrotów w serii), pamiętaj o przerwach między seriami. Stymulacja układu proprioceptywnego, obustronnej koordynacji, przedsionkowego, równowagi statycznej i dynamicznej.
Klasa V/VI SI 27.04.2020
Agata – połóż się na plecach, skrzyżuj ręce na klatce piersiowej, ugnij nogi w stawach biodrowych i kolanowych przyciągając je do brzucha, teraz unieś głowę i klatkę piersiową do góry. Wytrzymaj jak najdłużej potrafisz. Powtórz ćwiczenie 3-4 razy pamiętając o tym żeby robić krótkie przerwy między seriami.
- połóż się na brzuchu, wyciągnij ręce nad głowę, nogi proste. Jednocześnie unieś ręce, klatkę piersiową i nogi (wyprostowane) w górę. Wytrzymaj w pozycji najdłużej jak potrafisz. Powtórz ćwiczenie 3-4 razy pamiętając o tym żeby robić krótkie przerwy między seriami.
Ćwiczenia poprawiające integrację tonicznego odruchu błędnikowego. Regulacja napięcia zginaczy i prostowników.
24.04.2020 (piątek)
ZET 8: ZET_8_SI_24.04.pdf
klasa 4/5 (Weronika, Wiktoria, Kacper):
Weronika - Podskoki z obrotem - zrób podskok w miejscu, obracając się jednocześnie o 90 stopni. Podczas lądowania postaraj się nie stracić balansu. Powtórz ćwiczenie, tym razem obracając się o 180 stopni, następnie postaraj się obrócić o 360 stopni (pełny obrót).
Skręty tułowia przy ścianie. Stań tyłem do ściany w niewielkiej odległości (mały krok), obróć się w prawo (nie odrywaj stóp od podłogi) układając obie dłonie na ścianie na wysokości barków, następnie zrób to samo obracając się w lewo. Wykonaj 3 serie po 8 powtórzeń na każdą stronę (razem 16 wyprostów w serii), pamiętaj o przerwach między seriami.
Stymulacja układu proprioceptywnego, obustronnej koordynacji, przedsionkowego – równowaga statyczna i dynamiczna.
Wiktoria - Podskoki z obrotem - zrób podskok w miejscu, obracając się jednocześnie o 90 stopni. Podczas lądowania postaraj się nie stracić balansu. Powtórz ćwiczenie, tym razem obracając się o 180 stopni, następnie postaraj się obrócić o 360 stopni (pełny obrót).
Skręty tułowia przy ścianie. Stań tyłem do ściany w niewielkiej odległości (mały krok), obróć się w prawo (nie odrywaj stóp od podłogi) układając obie dłonie na ścianie na wysokości barków, następnie zrób to samo obracając się w lewo. Wykonaj 3 serie po 8 powtórzeń na każdą stronę (razem 16 wyprostów w serii), pamiętaj o przerwach między seriami.
Stymulacja układu proprioceptywnego, obustronnej koordynacji, przedsionkowego – równowaga statyczna i dynamiczna.
Kacper – Podskoki z obrotem - zrób podskok w miejscu, obracając się jednocześnie o 90 stopni. Podczas lądowania postaraj się nie stracić balansu. Powtórz ćwiczenie, tym razem obracając się o 180 stopni, następnie postaraj się obrócić o 360 stopni (pełny obrót).
Skręty tułowia przy ścianie. Stań tyłem do ściany w niewielkiej odległości (mały krok), obróć się w prawo (nie odrywaj stóp od podłogi) układając obie dłonie na ścianie na wysokości barków, następnie zrób to samo obracając się w lewo. Wykonaj 3 serie po 8 powtórzeń na każdą stronę (razem 16 wyprostów w serii), pamiętaj o przerwach między seriami.
Stymulacja układu proprioceptywnego, obustronnej koordynacji, przedsionkowego – równowaga statyczna i dynamiczna.
23.04.2020 (czwartek)
ZET 3: Integracja_Sensoryczna_-_ZET_3-_23.04.2020_r..pdf
ZET 5: Integracja_Sensoryczna_ZET_5_-_23.04.2020_r..pdf
ZET 7: SI_ZET_7_23_04_2020_do_24_04_2020.doc
ZET 9: ZET_9_SI.doc
klasa 1: SI_kl_I.doc
klasa 7: kl_VII_SI.doc
klasa 8: KL_VIII_SI_23.04.pdf
22.04.2020 (środa)
ZET 8: ZET_8_SI__22.04.2020.pdf
klasa 1: kl_1_SI.doc
klasa 2-3: kl_2-3_SI.doc
klasa 3: kl_3_SI.doc
21.04.2020 (wtorek)
ZET 4: SI_ZET_4_21_04_2020_do24_04_2020.doc
ZET 6: SI_ZET_6_21-do_24_04_2020.doc
klasa 2-3: kl_2-3_SI.odt
klasa 4-5: kl_4-5_SI.odt
klasa 5-6: kl_5-6_SI.odt
20.04.2020 (poniedziałek)
ZET 3: Integracja_Sensoryczna__ZET_3_-_20.04.2020_r..pdf
ZET 5: Integracja_Sensoryczna_-_ZET_5_20.04.2020_r..pdf
ZET 8: ZET_8_SI_20.04.pdf
ZET 9: ZET_9.odt
klasa 3: III_kl.odt
klasa 5-6: 5-6_kl.odt
17.04.2020 (piątek)
ZET 8: ZET_8_SI_17.04.2020.pdf
klasa 4-5: kl_4-5_SI.odt
16.04.2020 (czwartek)
ZET 3: SI_-_ZET_3.pdf
ZET 4: SI_ZET_4_16_04_2020_do17_04_2020.doc
ZET 5: Integracja_Sensoryczna_ZET_5.pdf
ZET 6: SI_ZET_6_16_04_2020.doc
ZET 7: SI_ZET_7_16_04_2020_do_17_04_2020.doc
ZET 9: ZET_9_SI.odt
klasa 1: SI_kl_I.odt
klasa 7: kl_VII_SI.odt
klasa 8: KL_VIII_SI_16.04.2020.pdf
15.04.2020 (środa)
ZET 8: ZET_8_SI_15.04.2020.pdf
klasa 1: kl_1_SI.odt
klasa 2 i 3: kl_2-3_SI.odt
klasa 3: kl_3_SI.odt
8.04.2020 (środa)
ZET 8: ZET_8_SI_08.04.2020.pdf
klasa 1: kl_1_SI.odt
klasa 2-3: kl_2-3_SI.odt
klasa 3: kl_3_SI.odt
7.04.2020 (wtorek)
ZET 4: SI_ZET_4_07_04_2020.doc
ZET 6: SI_ZET_6_07_04_2020.doc
klasa 2 - 3: kl_2-3_SI.odt
klasa 4 - 5: kl_4-5_SI.pdf
klasa 5 - 6: kl_5-6_SI.pdf
6.04.2020 (poniedziałek)
ZET 3: SI_ZET_3_06.04.2020.pdf
ZET 5: SI_ZET_5_06.04.2020.pdf
ZET 8: Zet_8_SI_6.04.2020.pdf
ZET 9: ZET_9.odt
Klasa 3: III_kl.odt
Klasa 5 i 6: 5-6_kl.odt
3.04.2020 (piątek)
Klasa 4 i 5: kl_4-5_SI.odt
ZET 8: SI_Cwiczenia_5_ZET_8.pdf
2.04.2020 (czwartek)
ZET 3: ZET_3_SI_02.04.2020_r..pdf
ZET 5: ZET_5_SI_02.04.2020_r..pdf
ZET 9: ZET_9_SI.odt
Klasa 1: SI_kl_I.odt
Klasa 7: kl_VII_SI.odt
Klasa 8: KL.VIII__SI_2.docx
1.04.2020 (środa)
klasa 1: kl_1_SI.odt
klasa 2-3: kl_2-3_SI.odt
klasa 3: kl_3_SI.odt
ZET 8 (Alex, Kacper): SI_Cwiczenia_4.pdf
31.03.2020 (wtorek)
ZET 4: SI_ZET_4_31__03_2020_do_03_04_2020.doc
ZET 6: SI_ZET_6_31_03_2020_do03_04_2020.doc
ZET 7: SI_ZET_7_31_03_2020_do_03_04_2020.doc
klasa 2-3: kl_2-3_SI.odt
klasa 4-5: kl_4-5_SI.pdf
klasa 5-6: kl_5-6_SI.odt
30.03.2020 (poniedziałek)
ZET 3: ZET_3_SI_30.03.2020_r..pdf
ZET 5: SI__ZET_5_30.03.2020_r..pdf
ZET 8 (Dominik i Kamil): SI_cwiczenia_4.docx
ZET 9: ZET_9.odt
Klasa 3: III_kl.odt
25 - 27 marca 2020:
ZET 3: SI_Zet_3_.pdf
ZET 4: SI_ZET_4_24_27_03_2020.doc
ZET 5: SI_Zet_5.pdf
ZET 6: SI_ZET_6_24_27_03_2020.doc
ZET 7: SI_ZET_7_26_27_03_2020.doc
ZET 8: SI_cwiczenia_2_Z8.docx i SI_Cwiczenia_3_Z8.docx
ZET 9: SI_ZET_9.odt
Klasa 1: SI_kl_I__2cz..odt
Klasa 7: SI_kl_VII.odt
Klasa 8: Cwiczenia_I_klasa_8_.docx